Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo návrh metodiky týkající se urychlení výstavby obnovitelných zdrojů energie (OZE). Zaujala nás zejména kapitola o tzv. incentivách, což je sofistikovaný název pro finanční a nefinanční „úplatu“ za to, že obec a občané nebudou dělat OZE problémy.

Obce my měly vyjednat dostatečné kompenzace v souvislosti s výstavbou OZE

V metodice se mj. píše: „Cílem incentiv je motivovat místní veřejnost v akceleračních zónách nebo v přímé blízkosti staveb obnovitelných zdrojů, aby rozvoj OZE vnímala jako příležitost k posílení prosperity regionu, jeho energetické soběstačnosti a bezpečnosti i jako cestu k posílení místních komunit… Incentivy by měly být nastaveny tak, aby přinášely dodatečné příjmy do rozpočtů obcí, případně nižší účty za elektřinu lidem v okolí zdroje, ale i posílení energetické soběstačnosti a nezávislosti místních komunit i regionu.“

Z uvedeného by měly samosprávy i občané vycházet při vyjednávání o tom (bude-li pro nějaké jednání vůbec prostor, zatím se veřejná moc snaží OZE prosadit skrze nadřazené nástroje územního plánování), kolik přiteče do obecní kasy nebo jaké jiné kompenzace bude muset investor do OZE zajistit za to, že životní prostředí v obci a krajinný ráz doznají značné újmy. Náhrady za poškození charakteru krajiny a zásahu do života lidí by proto rozhodně neměly být symbolické a v žádném případě by se nemělo jednat pouze o jakési slevy na energie nebo vágní přísliby energetické soběstačnosti.

Závěr

OZE mají na své okolí negativní dopady, a právě ty je nutno kompenzovat, ačkoliv se to metodika snaží zastírat tvrzeními jako je toto: „V případě incentiv v žádném případě nejde o finanční kompenzaci újmy na kvalitě životního prostředí obyvatel, neboť v jiných částech Metodiky popsaný proces vymezování akceleračních zón a následného povolování staveb musí zajistit takové podmínky povolení a provozu zdroje, že k porušení zákonných limitů nedojde.“ Platí, že pokud stát hodlá prosazovat OZE, měl by nabídnout skutečné kompenzace a na šidítka. Obce ani jejich občané totiž chabé náhrady (jako je „marketingová kampaň a budování narativů veřejné debaty“) za značný zásah do životů nechtějí.

Rádi obcím při vyjednávání smlouvy s investorem OZE pomůžeme.

Více našich článků k problematice umisťování výroben OZE najdete zde.