V praxi jsme se setkali s dotazem, co dělat, když k návrhu územního plánu dotčený orgán omylem poslal jiné stanovisko, než doopravdy chtěl. Ač to zní dost kuriózně, zřejmě se to skutečně stává. Problém samozřejmě je, že je dotčený orgán svým stanoviskem, které je pro územně plánovací dokumentaci závazné, vázán a nemůže ho jen tak libovolně měnit.

Modelová situace

Dotčený orgán k návrhu územního plánu uplatnil negativní stanovisko, ve skutečnosti chtěl ale dát stanovisko tzv. s podmínkami. Pokud je stanovisko sepsáno správně, to znamená tak, aby odpovídalo požadavkům podle § 149 odst. 2 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád a aby bylo hlavně pořádně odůvodněno, mělo být možné se s problémem docela snadno vypořádat.

Odůvodněné negativní stanovisko je totiž ve své podstatě totožné se stanoviskem s podmínkami, které se bez splnění podmínek stejně změní v negativní stanovisko. Pořizovatel díky dobrému odůvodnění ví, co je v územním plánu z pohledu dotčeného orgánu špatně a co je třeba napravit, aby bylo následně negativní stanovisko souhlasné, resp. aby byly splněny stanovené podmínky. Cestou tedy je dotčenému orgánu vyhovět, návrh upravit a opakovaně ho projednat.

Pokud stanovisko odůvodněné není, je třeba požádat dotčený orgán, aby svoji chybu napravil a vysvětlil, z jakých důvodů je stanovisko negativní, tedy aby v podstatě do odůvodnění vtělil ony podmínky.

Snaha o odstranění rozporů

Pokud z nějakého důvodu není možné podle negativního stanoviska územní plán upravit, protože neobsahuje v odůvodnění podmínky, za kterých by byl územní plán podle dotčeného orgánu v pořádku, nejspíše vznikne mezi pořizovatelem a dotčeným orgánem rozpor.

V případě rozporu se postupuje podle ustanovení zákona č. 283/2024 Sb., stavební zákona (§ 55) a zejména pak správního řádu podle ustanovení pro řešení rozporů (§ 136 odst. 6). V prvním řadě se má takový rozpor vypořádat smírně. Pořizovatel a dotčený orgán, pokud oba chtějí, tedy mohou společně dospět k řešení, na základě kterého se stanovisko změní a namísto negativního se z něj stane stanovisko podmíněné (§ 3 odst. 3 stavebního zákona). Návrh územního plánu se upraví a opakovaně se projedná.

Více našich odborných textů k územnímu plánování najdete zde.