TISKOVÁ ZPRÁVA K PODANÉMU NÁVRHU PROTI VYHLÁŠENÍ NOUZOVÉHO STAVU

AKTUALIZACEPREMIÉR BABIŠ SE SNAŽÍ Z ODPOVĚDNOSTI JAKO VŽDYCKY VYKROUTIT. NECHÁPEME, JAK SI MYSLÍ, ŽE SE MU TO PODAŘÍ. NĚKTEŘÍ ODBORNÍCI SE DOMNÍVAJÍ, ŽE SE TĚMITO LSTIVÝMI KROKY BABIŠ SNAŽÍ ZBAVIT EKONOMICKÉ ODPOVĚDNOSTI VŮČI PODNIKATELŮM.

Říkáme: Řízení před soudem rozhodně nekončí, budeme na tyto kroky ve spolupráci s dalšími advokáty a odborníky reagovat. Jako občané jsme hluboce zklamáni, že vláda se k situaci není schopna postavit čelem a zase jen lže.

Původní zpráva:

V pátek 27. 3. bude Městský soud v Praze rozhodovat o tom, jestli vláda při vyhlášení nouzového stavu dodržela požadavky, které na ni při tak závažném a mimořádném kroku klade Ústava. Mnozí právníci se domnívají, že se tak nestalo. Doufáme, že vláda a poslanci konečně začnou jednat tak, jak od samého počátku měli a budou respektovat mantinely, ve kterých se smí pohybovat. Pro excesy neexistuje žádná omluva.

„Nemáme pražádnou radost z toho, že jsme se museli k podání žaloby uchýlit. Je to spíše velmi smutné. Nikdo si jistě nemyslí, že vláda neměla přijmout žádné kroky a nechat věci být tak, jak by samy probíhaly. Jedna věc jsou ale efektivní opatření, ke kterým stejně nedošlo, a druhá věc je respektování základního rámce právního státu a demokratických základů naší republiky. To, že přistupují ke stejným opatřením jinde není argument. Problém nejsou opatření, problém je direktivní řízení, které vybočuje z rámce Ústavy“ říká Vendula Zahumenská, právnička, která spolu se svým manželem jako první na celou situaci upozornila. „Nepřipravenost jiných států navíc nijak neomlouvá neschopnost naší vlády. Ta se nemůže chovat jak utržená z řetězu a poslanci neměli vyklidit hřiště ještě předtím, než byl vůbec nouzový stav vyhlášen. To je nehorázné. Jediným, kdo se právního státu zastal, byl nakonec Senát. Odborníci na ústavní právo se dokonce domnívají, že už samotný postup Sněmovny způsobil, že nouzový stav vůbec nebyl vyhlášen platně. Její povinností bylo exekutivu kontrolovat,“ dodává Zahumenská.

Na tragické jednání vlády, které jakoby ani nebylo konzultováno s právníky, začali v posledních dnech upozorňovat další. Mezi ty nevýznamnější patří místopředseda České advokátní komory Tomáš Sokol. Není ale jediný. Dlouhodobě vystupuje za obranu demokracie advokát Václav Vlk, kritikem některých kroků vlády je i profesor Právnické fakulty UK Jan Kysela. Opakovaně se proti tomu vymezuje brněnský advokát Zdeněk Koudelka. Podrobný rozbor zpracoval ústavní právník Jan Wintr, který taktéž působí na Karlově univerzitě.

„Je dobře, že se konečně začalo ozývat tolik lidí a nejde rozhodně jen o právníky. Konkrétní ekonomický plán by rádi viděli třeba dva bývalí guvernéři České národní banky, Zdeněk Tůma a Mojmír Hampl. Nejsou rozhodně sami, ale nemůžeme zde vyjmenovat všechny, kdo chápou, co je právě teď v sázce,“ říká advokát David Zahumenský.

„Stačí se podívat do Maďarska, kde se včera Orbán pokusil pozastavit činnost parlamentu do konce roku, zakázat volby a referenda. Dveře k totalitě už byly skoro otevřeny. Jak to, že se tak rychle vzdáváme? Často se dnes vzpomíná epidemie španělské chřipky. Ta nejhorší fáze u nás byla na přelomu října a listopadu 1918. Ano, přesně v okamžiku, kdy se u nás zrodila demokracie. To je mimořádně zajímavý aspekt,“ myslí si Zahumenský.

Pokud soud rozhodne ve prospěch ochrany základních lidských práv, rozhodně to neznamená, že by mělo všechno padnout. Naopak – vláda má teď jedinečnou možnost požádat přední ústavní právníky, aby jí s tak podstatným a zásadním krokem pomohli. Konečně může napsat všechna opatření znovu a pořádně. Musí si uvědomit, že si nesmí dělat, co je libo. Je třeba, aby vše mělo řádný důvod a vědělo se, proč se co dělá a k jakému cíli se směřuje. Zkrátka a jednoduše úkolem vlády je jen provádět pokyny odborníků, ne honit politické body.

Ústní jednání je nařízeno na den 27. 3. 2020 v 10:00 hod. Na základě opatření předsedkyně senátu vyvěšeného na úřední desce soudu bude k jednání připuštěno nanejvýš 15 osob z veřejnosti.

Důvody, proč jsme se rozhodli návrh podat, jsme zveřejnili zde.