Nový stavební zákon je v řadě otázek dost ošemetný a nejasný, což v praxi může dělat problémy. Jedním z náročnějších úkolů je určit den konání veřejného projednání ve vztahu k okamžiku vyvěšení veřejné vyhlášky, skrze kterou je oznámeno.
Doručování veřejné vyhlášky
Zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon říká v 93 odst. 5 písm. c), že místo a čas konání veřejného projednání oznamuje pořizovatel veřejnou vyhláškou. Stejným způsobem musí oznámit i místa, kde je možné do návrhu územně plánovací dokumentace (případně i do vyhodnocení vlivů) nahlédnout.
Pro doručení veřejné vyhlášky je samozřejmě důležitý § 25 odst. 2 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád. Z něj plyne, že písemnost doručovaná veřejnou vyhláškou je doručena patnáctým dnem po vyvěšení na úřední desce (fyzické i online).
Kdy se koná veřejné projednání
Stavební zákon v § 96 odst. 3 určuje, že se veřejné projednání koná nejpozději třicátý den ode dne doručení veřejné vyhlášky. Z toho by se dalo dovodit, že stavební zákon řeší otázku speciálně vůči správnímu řádu a že se veřejné projednání má konat mezi 1. – 30. dnem od doručení veřejné vyhlášky. Nejspíše to ale tak není.
V důvodové zprávě ke stavebnímu zákonu se totiž dočteme: „Veřejná vyhláška je doručena 15. dnem po dni jejího vyvěšení na úřední desce pořizovatele (§ 25 správního řádu). Podle § 172 odst. 3 správního řádu musí být veřejné projednání oznámeno nejméně 15 dnů předem. Z toho vyplývá, že se může konat nejdříve 30 dnů ode dne vyvěšení veřejné vyhlášky.“
Jak vidno, zákonodárce to myslel jinak – okamžik konání veřejného projednání se řídí primárně správním řádem, konkrétně jeho § 172 odst. 3. Stavební zákon pouze speciálně stanoví, že se veřejné projednání územně plánovací dokumentace smí konat nejpozději 30 dnů od doručení veřejné vyhlášky. To potvrzuje i důvodová zpráva: „Nejzazší lhůta konání veřejného projednání je pak 30. den ode dne doručení veřejné vyhlášky (tj. 45. den ode dne jejího vyvěšení na úřední desce pořizovatele).“
Závěrem
Je pravděpodobné, že se k této otázce dočkáme metodiky ministerstva pro místní rozvoj a asi celkem brzy i nějakého rozhodnutí správního soudu. Škoda, že tak důležitou věc nemohl stavební zákon upravit tak nějak srozumitelněji.